
Vieme, že hovoriť jedným cudzím jazykom v dnešnom mnohojazyčnom svete nestačí. A vieme aj to, že len hovoriť o tom nestačí. Preto sme sa rozhodli konať. Spojili sme sily a v rokoch 2020 – 2021 sme zrealizovali projekt s názvom Chcem (sa) učiť nemčinu, ktorého cieľom bolo motivovať mladých ľudí k štúdiu a výučbe nemčiny. Spätná väzba od vysokoškolákov, ako aj študentov stredných škôl nám potvrdila, že cesta k stanovených cieľom, ktorá sa nečakane presunula do online priestoru, bola úspešná. Prispela nielen k rozvoju jazykovej a komunikačnej kompetencie v nemeckom jazyku, ale aj k zlepšeniu digitálnej kompetencie u študentov či nadviazaniu nových kontaktov a priateľstiev. A tak sme sa rozhodli pokračovať a pripravili sme bohatú ponuku vzdelávacích aktivít aj pre obdobie 2022 – 2023. Tentokrát sa do projektu budú môcť okrem stredoškolákov a vysokoškolákov zapojiť aj učitelia nemeckého jazyka. Program je naozaj pestrý a veríme, že osloví nielen tých, ktorí (sa) chcú učiť nemčinu, ale aj tých, ktorí ešte váhajú. Pridajte sa k nám! Bližšie informácie o programe nájdete nižšie.
Partneri projektu: Goetheho inštitút, Filozofická fakulta UK a Pedagogická fakulta UK v Bratislave
Jednotlivé aktivity projektu budeme prispôsobovať aktuálnej epidemiologickej situácii a nariadeniam hlavného hygienika SR
Vyhodnotenie projektu
2020 - 2021Aktivity v roku 2022
Čo čaká účastníkov
Čo projekt ponúka študentom stredných škôl
Nadviažeme spoluprácu so strednými školami prevažne dištančnou formou. Pre študentov z celého Slovenska zorganizujeme online workshop. Na Pedagogickej fakulte prebehnú edukačné aktivity formou blended-learningového kurzu počas júla a augusta 2022 a na Filozofickej fakulte interaktívne workshopy pre študentov gymnázií pripravené a vedené študentmi FiF, ako aj diskusia študentov SŠ a VŠ o možnostiach a výhodách štúdia učiteľstva.
Čo projekt ponúka študentom vysokých škôl
Pre vysokoškolákov zorganizujeme semináre k metodike a didaktike. Študenti budú mať možnosť absolvovať hospitácie v kurzoch nemeckého jazyka v Goetheho inštitúte a zorganizujeme pre nich praktické semináre zamerané na prácu s novými médiami. Zapojení študenti z Pedagogickej a Filozofickej fakulty Univerzity Komenského sa budú môcť zúčastniť metodicko – didaktického programu DDL4. Nadobudnuté skúsenosti a poznatky využijú študenti učiteľstva pri vedení workshopov pre stredoškolákov.
Čo projekt ponúka učiteľom nemeckého jazyka?
V pokračujúcom projekte sa budú môcť do projektu zapojiť aj učitelia nemeckého jazyka z praxe a zúčastniť sa ďalšieho vzdelávania formou odborných prednášok, ako aj praktických workshopov. V marci 2023 plánujeme celoslovenský deň pre učiteľov nemeckého jazyka – Deutschlehrertag.
Výsledky projektu za obdobie 2020 – 2021
Partneri projektu
Katedra germanistiky, nederlandistiky a škandinavistiky na FiF UK
Katedra germanistiky, nederlandistiky a škandinavistiky je vo všetkých troch uvedených odboroch katedrou s najdlhšou tradíciou na Slovensku. Našim študentom ponúkame kvalitné a moderné učiteľské alebo prekladateľsko-tlmočnícke štúdium na bakalárskom, magisterskom a doktorandskom stupni so širokým uplatnením v praxi. Popri popredných špecialistoch v daných odboroch, prednášajúcich doma aj v zahraničí, pôsobia na katedre zahraniční lektori. Absolventi učiteľského štúdia dokážu modernými metódami sprostredkúvať komplexnú znalosť nemeckého jazyka a to v oblasti: praktickej jazykovej kompetencie – slovom a písmom, gramatického systému jazyka, kultúry, literatúry a histórie nemeckej jazykovej oblasti. Dôležitou súčasťou štúdia sú didakticko-pedagogické predmety, ktoré naučia tvorivo využívať získané vedomosti a zručnosti v procese výučby nemeckého jazyka.
Kontakt: Mgr. Monika Šajánková, PhD., vedeckovýskumná pracovníčka a pedagogička
Goetheho inštitút je celosvetovo pôsobiaca kultúrna inštitúcia Spolkovej republiky Nemecko. Podporujeme výučbu nemeckého jazyka v zahraničí a pestujeme medzinárodnú kultúrnu spoluprácu. Vo viac ako 90 krajinách ponúkame kurzy a skúšky nemeckého jazyka. Podporujeme učiteľov nemčiny na všetkých stupňoch škôl tvorbou učebných materiálov, seminármi ďalšieho vzdelávania pre učiteľov a súťažami a programami pre školské triedy.
Kontakt: PhDr. Iveta Sládeková Ondrejková, zástupkyňa riaditeľa, vedúca jazykového oddelenia
Katedra nemeckého jazyka a literatúry na PdF UK v Bratislave
Katedra nemeckého jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty UK v Bratislave pripravuje budúcich učiteľov od roku 1990 a je súčasťou najstaršej pedagogickej fakulty na Slovensku. Ponúkame bakalárske a magisterské štúdium učiteľstva nemeckého jazyka a literatúry v dennej aj externej forme. Výučbu jazykovedných, literárnovedných a didaktických disciplín zabezpečujú vysokoškolskí učitelia, výskumní pracovníci a zahraniční lektori s dlhoročnými skúsenosťami, medzinárodnými kontaktmi, ktorí sa aktívne zapájajú do výskumných úloh na národnej a medzinárodnej úrovni.
Kontakt: Mgr. Zuzana Marková, PhD.